Trasy w Nidzicy

Single tracki, pierwszowejnny cmentarz, średniowieczne wały... Co czeka Was w Nidzicy?

Maraton rozpoczynamy w miejscowości Napiwoda. Zaraz po starcie, pędzimy szeroką, utwardzoną drogą w stronę lasu. Po przejechaniu zaledwie 400 metrów wjeżdżamy w Lasy Napiwodzkie, będące częścią Puszczy Ramucko-Napiwodzkiej. Na początek zmierzymy się z kilometrowym podjazdem: z wysokości 160 m n.p.m. znajdziemy się na wysokości 200 m n.p.m. Szutrowa droga zamieni się w drogę leśną, miejscami piaszczystą lub błotnistą. Nagrodą za wysiłek przy wspinaczce będzie widok po lewej stronie: to wielokilometrowa panorama na kompleks leśny ciągnący się aż do Olsztyna.

Teraz nastąpi szybki odcinek drogami leśnymi, by na piątym kilometrze trasy wjechać na dużą polanę leśną, leżącą na wysokości 140 m n.p.m. Kolejnym wyzwaniem będzie trzykilometrowy interwałowy odcinek. Pokonać trzeba będzie kilka wymagających przewyższeń i szybkich zjazdów, aby znaleźć się na krótkim odcinku drogi szutrowej, położonej przy pierwszowojennym leśnym cmentarzu. Jeszcze tylko krótki odcinek drogi leśnej i znajdziemy się na brukowej drodze, gdzie zaplanowaliśmy rozjazd trasy Fit i ½ Pro.

Trasa Fit pojedzie dwukilometrowym odcinkiem drogi brukowej, a ½ Pro pogna w kierunku Złotej Góry (229 m n.p.m.). Warto rozważnie dobrać siły, bowiem czeka nas długi, techniczny podjazd, miejscami bardzo piaszczysty z wypłukanymi przez wodę rozpadlinami. Na dziewiątym kilometrze od startu znajdziemy się w najwyższym miejscu trasy. Ciężki podjazd zostanie zrekompensowany bardzo szybkim zjazdem serpentynami. Zachowajcie rozwagę i nie przesadźcie z szarżami.

Dalej zawodnicy ½ Pro pojadą drogami leśnymi obok przedwojennego pomnika poświęconego gajowemu zastrzelonemu przez kłusowników, a nawet przejadą przez średniowieczne wały obronne. Od piętnastego kilometra trasa znowu będzie się wznosić, by na osiemnastym kilometrze, na drodze brukowej połączyć się z trasą Fit.

Dwudziesty dziewiąty kilometr trasy dystansu Pro to początek drugiej pętli. Fit w tym miejscu będzie miał przejechanych 19 kilometrów. Dystanse Fit i ½ Pro rozpoczną wówczas singlowy odcinek z ciężkim, technicznym zjazdem po żwirowym zboczu. Na swoim 22 kilometrze Fit skręci w stronę mety, a ½ Pro musi jeszcze uporać się z sześciokilometrową pętla z przewyższeniami. Część tego odcinka przebiegać będzie w terenie otwartym, drogami polnymi.

2020-07-23 POWRÓT
Partnerzy