18.07
sobota
Mława
I
08.08
sobota
Nidzica
II
15.08
sobota
Ełk
III
29.08
sobota
Brodnica
IV
05.09
sobota
Łódź
V
13.09
niedziela
Puławy
VI
20.09
niedziela
Józefów
VII
04.10
niedziela
Piaseczno
VIII
18.10
niedziela
Legionowo
IX
25.10
niedziela
?
X
Co warto zobaczyć w Rawie Mazowieckiej?

Nasz maraton to nie tylko sportowe emocje, ale i okazja do spędzenia rodzinnej niedzieli w bardzo ciekawym miejscu.

Zamek Książąt Mazowieckich

Już na wjeździe do miasta powita Was sylwetka baszty zamkowej – pozostałości po XIV-wiecznym Zamku Książąt Mazowieckich. To tutaj w XVI wieku przechowywano tzw. skarb kwarciany, dokąd wpływał podatek na utrzymanie wojska Rzeczypospolitej. W baszcie możecie obejrzeć wystawy przybliżające Wam historię Mazowsza, Rawy i jej mieszkańców. Znajdziecie tu też ciekawe znaleziska archeologiczne.

Z Zamkiem Książąt Mazowieckich wiąże się ciekawa, przekazywana od pokoleń legenda o księżniczce Ludmile. Postać ta z rozkazu męża została za rzekomą zdradę zamurowana w zamku. Podobno jej duch błąka się do dnia dzisiejszego po ruinach. Motyw ten wykorzystał sam William Szekspir w jednym ze swych pomnikowych dzieł - „Zimowej Opowieści”.

Ratusz miejski

To neoklasycystyczny budynek z I poł. XIX w. i zaprojektowany przez Bonifacego Witkowskiego. Wraz z zespołem kamienic stanowi centrum Rawy Mazowieckiej. Dzisiaj w budynku ratusza mieści się siedziba władz miasta.

Park w stylu angielskim

Nad rzeką Rawką, nieopodal muzeum, usytuowany jest zabytkowy, XIX-wieczny park miejski. Za czasów Księstwa Warszawskiego uznawany był za jedno z piękniejszych założeń w stylu angielskim. Obecnie na pewno zachwyci Was swoją urodą. Możecie tu podziwiać piękny ogród różany, a w ogródku jordanowskim na pewno miło spędzicie czas ze swoimi maluchami. Do spacerów zachęcą Was także nowo wytyczone, stylowe alejki parkowe i nowe elementy małej architektury.

Zakon jezuitów

Z historią Rawy związany jest zakon jezuitów, którego obecność datuje się od początków XVII w. Zakon spełniał w mieście rolę ważnego ośrodka oświatowego i kulturalnego – dysponował bogatą biblioteką, a także szkołą. Sławnym wychowankiem rawskich jezuitów był Jan Chryzostom Pasek. Rawskie kolegium jezuickie, w którym uczył się Pasek, gościło podczas rokoszu Lubomirskiego, koronowane głowy, jak chociażby samego króla Jana Kazimierza z królową.

Kościół NP Najświętszej Marii Panny

Największym kościołem w Rawie Mazowieckiej jest ufundowany przez braci Wołuckich w 1613 r. kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. Jednym z najciekawszych zabytków w tej późnobarokowej świątyni jest gotycka chrzcielnica z końca XIV w. Godne uwagi są także naczynia liturgiczne z XVII-XIX w., ornaty sprzed 300 lat oraz pas słucki z XVIII w.

2019-04-30 POWRÓT
Partnerzy